کنکور

۴ نکته کلیدی در هفته های پایانی

با سلام به همه ی دانش آموزان پرتلاش هنرستانی.... خسته نباشید و خداقوت به شما که تا اینجای کار خیلی خوب پیش رفتید.

به دوهفته ی پایانی تا کنکور رسیدیم در مورد ۴ تا موضوع که برای شما در این چند هفته پایانی مفید هست میخواهیم صحبت کنیم.

اولین نکته : تست زنی

همه دانش آموزان در طول سال با انواع و اقسام تست ها از جمله تست های آزمون های آزمایشی ،تست های تالیفی ، تست های کنکورهای سراسری و انواع و اقسام تست ها کار کردند. هر دانش آموز در سال تحصیلی برای تسلط بر جزئیات کتاب باید روی انواع تست ها کار کند اما در هفته های پایانی وی فقط و فقط باید با تست های کنکور های سراسری سال های گذشته کارکند.

این مورد به خاطر این هست که ذهن دانش آموز در هفته های پایانی به چهارچوب سوالات کنکور نزدیک تر شده و اطلاعات و معلومات خودش را به شکل سوالات کنکور نزدیک کند پس هر دانش آموز باید تلاش کند در این مدت باقیمانده با تست های کنکور های سراسری کار کند.

کتاب های مختلفی هستند که تست های کنکور های سال های گذشته را پوشش دادند ولی بهترین کتاب برای این زمان کتابیست که سوالات کنکور های سراسری سال های گذشته را سال به سال مرتب کرده ، یعنی سوالات براساس سال پشت سرهم در کتاب قرار گرفته باشند.

دومین نکته : خلاصه کردن مطالب

هر دانش آموز در طول مدت مطالعه برای کنکور یک سری نکته برداری انجام داده ، یک سری علامت هایی در کتاب های مختلف مشخص کرده و جزوه های خلاصه شده ای برای مرور و جمع بندی در اختیار دارد.

به علت نزدیک شدن به کنکور تمام نکات و منابع مطالعاتی دانش آموز باید یکپارچه شده تا در هفته ی آخر که قرار هست مرور سریع انجام گیرد دانش آموز با چندین منبع مواجه نشود.

با یک مثال در این مورد صحبت می کنیم :

یک مثلث یا یک هرم را تصور کنید منابع مطالعاتی دانش آموز در سال کنکور دقیقا مثل یک مثلث یا یک هرم است.

اگر ابتدای سال را کف مثلث و روز کنکور را قله یا نوک مثلث در نظر بگیریم هر چقدر از کف مثلث به بالا یا نوک مثلث نزدیک شویم باید حجم منابع مطالعاتیمان کمتر و خلاصه تر شده باشد.

به طور مثال دانش آموز منابع زیر را در اختیار دارد :

• یک سری نکته برداری

• یک سری جزوه که در صفحات مختلفش راه حل های تستی و فرمول های مهم را نوشته

• یک کتاب تست که در آن کتاب هم حاشیه نویسی کرده

در این زمان دانش آموز باید سعی کند مطالب را یکپارچه کرده و در یک قالب واحد برای مرور در هفته ی آخر آماده کند.

یک سری نکاتی که دانش آموز مطمئن هست به خاطر اهمیت مطالب باید در روزهای پایانی مرور شود همچنین یک سری نکات مهمی که همیشه برای دانش آموز مشکل زا بوده را در چند تا برگه مرتب دسته بندی کند که در روزهای پایانی با حجم زیاد مطالب مواجه نشود.

سومین نکته : یادگیری مطالب جدید

با اکثر دانش آموزان که صحبت میکنیم قسمتی از یک یا چند درس را هنوز مطالعه نکردند سعی کنید در مدت باقیمانده تمرکزتان را بیشتر بر دانسته ها و داشته هایتان بگذارید و از یادگیری مطالب جدید خود داری کنید

درس ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

اول: درس های تئوری و حفظی خواندنی مثل ادبیات ، دین وزندگی

دوم: درس های محاسباتی و تحلیلی فرمولی مثل ریاضی و فیزیک

پیشنهاد ما این هست که در درس های تحلیلی مطلب جدیدی را مطالعه نکنید و وقتتان را به تست زنی برای تسلط بیشتر بر روی این مباحث متمرکز کنید و اگر تمایل به مطالعه مطلب جدید داشتید از درس های تئوری و زود بازده مطالعه کنید.

چهارمین نکته : افزایش ساعات مطالعه

در روزهای پایانی ساعات مطالعه بسیار مهم و تاثیر گذار هست.

خیلی از دانش آموزان خسته شدند این خستگی طبیعی است و هر انسان برای رسیدن به اهدافش در حال تلاش است. اگر میخواهید در دانشگاه مورد نظرتان پذیرفته شوید یا رتبه ای که مد نظرتان هست را بدست آورید باید به تلاشتان ادامه داده و سعی کنید در این دوهفته از تمام توان و انرژیتان استفاده کنید. به خاطر حجم زیاد مطالب و برنامه های درسی باید ساعات مطالعه ی خودتان را تا 10 ساعت در روز افزایش دهید. و در 2 روز پایانی ساعت مطالعه خودتان راکاهش و روند مطالعاتی خودتان را آرام کنید تا با آرامش روزهای پایانی را طی کنید.

هنرستان یار حامی دانش آموزان هنرستانی سراسر کشور

لوگو

دپارتمان مشاوره هنرستان یار