فنی و حرفه ای

تحلیل شرایط کنکور فنی و حرفه ای در سال 98

با توجه به سه ساله شدن هنرستان ها، اولین فارغ التحصیلان سیستم جدید 3-3-6 که در خرداد سال 98 دیپلم می گیرند در مرداد همان سال باید در کنکور فنی و حرفه ای شرکت کنند.ابهامات زیادی در مورد کنکور فنی و حرفه ای سال 98 و 99 وجود دارد که در مقاله زیر هرکدام را تک به تک بررسی می کنیم:

1. کاردانی یا کارشناسی؟

از زمانی که هنرستان ها سه ساله شد حرف این بود که دانش آموزان هنرستانی با گذراندن 12 سال تحصیلی می توانند به طور مستقیم در مقطع کارشناسی شرکت کنند. این سوال مطرح می شد که آیا تحصیل در مقطع کارشناسی مستقیم در دانشگاه فنی و حرفه ای فراهم می شود یا دانشگاه فنی و حرفه ای مثل گذشته همان مقطع کاردانی را برای دانش آموزان هنرستانی دارد و دانشگاه های دیگر مقطع کارشناسی مستقیم را برای فارغ التحصیلان هنرستانی فراهم می کنند.

پاسخ:

با اطلاعیه سازمان سنجش و مشاهده دفترچه کنکور سراسری سال 98 که در تاریخ 24 بهمن 97 منتشر شد مشخص شد که فارغ التحصیلان هنرستانی در نظام جدید (3-3-6) علاوه بر شرکت در مقطع کاردانی در دانشگاه فنی و حرفه ای می توانند در آزمون یکی از رشته های ریاضی، تجربی و انسانی و یک یا هر دو گروه آزمون هنر و زبان شرکت کنند. با توجه به این اطلاعیه مشخص شد که فارغ التحصیلان هنرستانی دو مسیر تحصیلی دارند:

2. نحوه ی پذیرش؟

آیا با توجه به مباحث درسی کتاب های که براساس پودمان ها و ارزشیابی شایستگی محور طراحی شده است کنکور فنی و حرفه ای در همه رشته ها برداشته می شود و پذیرش به صورت معدلی خواهد شد یا در چند رشته ی پرجمعیت آزمون برگزار می شود و در رشته های کم جمعیت دانشجویان براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) پذیرفته می شوند.

پاسخ:

دکتر حسینی مقدم در تاریخ 17 دی ماه 97 اعلام کرد که از مجموع 42 رشته ی فنی و حرفه ای در سال 98 پذیرش در 9 رشته با برگزاری کنکور و پذیرش دانشجو در 33 رشته براساس سوابق تحصیلی(معدل کل دیپلم) انجام می شود. 9 رشته ای که برای آنها کنکور برگزار می شود کامپیوتر، حسابداری، معماری، گرافیک، تربیت بدنی، الکتروتکنیک، مکانیک خودرو، تاسیسات و صنایع غذایی هستند.

3. منابع کنکور فنی و حرفه ای؟

در مورد منابع کنکور فنی و حرفه ای سال 98 و 99 که سوالات کنکور از چه کتاب های طرح خواهد شد سوال ها و بحث های زیادی مطرح شده است.

پاسخ:

منابع کنکور برای 9 رشته به طور رسمی و قطعی هنگام انتشار دفترچه ثبت نام در تاریخ 22 اردیبهشت 98 مشخص می شود اما با پیگیری و ارتباطی که با مسئولان تصمیم گیرنده فنی و حرفه ای در وزارت آموزش و پرورش داشتیم منابع احتمالی کنکور در لینک زیر جمع آوری و آماده شده است:

مسیر تحصیلی فارغ التحصیلان هنرستانی را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

تحلیل شرایط کنکور فنی و حرفه ای در سال 98

چارت کلی ادامه تحصیل:

تحلیل شرایط کنکور فنی و حرفه ای در سال 98